Меню

четверг, 12 февраля 2015 г.

Завдання з мови для 5 класу



Завдання з мови для 5 класу

Прочитайте подані іншомовні слова та їх українські відповідники. Чи легко вам було вимовляти слова обох колонок? Чи багато таких слів в українській мові? Зробіть висновки про мелодійність української мови.

Іншомовні слова
Українські відповідники
На кшталт
Гангстер
Фрахт
Подібний
Бандит, злодій
Плата за вантаж або сам вантаж




1)   Явище спрощення.
Українська мова славиться своєю милозвучністю, яка досягається уникненням скупчення кількох приголосних. Милозвучність досягається різними засобами: чергуванням окремих голосних і приголосних, використанням паралельних форм слів. Окрім того, милозвучність досягається шляхом спрощення в групах приголосних (в усній вимові та на письмі).
 Іноді при творенні або зміні слів виникає збіг трьох приголосних, що ускладнює вимову. Тоді один зі звуків випадає. Спрощення — це випадання середнього звука в групах приголосних.

2)   Спрощення в групах приголосних -ждн-, -здн-, -стн-, -стл-.
У групах приголосних -ждн-, -здн-, -стл-, -стн- при зміні слова випадають [д] і [т]:тиждень — тижня — тижневий; проїзд — проїзний; вість — вісник, користь — корисний тощо.

3)   Винятки з правила.
Але існують слова-винятки. У словах зап’ястний, кістлявий, пестливий,  хвастливий, хвастнути, хворостняк, шістнадцять спрощення на письмі не відбувається.
У прикметниках, утворених від іменників іншомовного походження з кінцевим -ст, літера т у групі приголосних -стн- зберігається, хоч відповідний звук і не вимовляється: баласт — баластний, компост — компостний, контраст — контрастний тощо.

4)   Випадання [к] у групах приголосних [скн], [зкн].
У групах приголосних -зкн-, -скн- випадає [к] при творенні дієслів із суфіксом -ну-:блиск — блиснути, писк — писнути, плюск — плюснути, тріск — тріснути.

5)   Випадання [л] у групі приголосних [слн].
У групі приголосних -слн- випадає [л]: масло — масний.

6)   Випадання [р] у групі приголосних [рдц].
У групі приголосних -рдц- випадає [д] : серце — серденько.

7)   Спрощення при вимові, яке не позначається на письмі.
Зверніть увагу: спрощення відбувається при вимові, але не позначається на письмі в прикметниках, утворених від іменників іншомовного походження (зазначено вище), а також у Д. в. та М. в. однини іменників жіночого роду І відміни: невістці, піаністці тощо.

ЗАВДАННЯ
Виконати и відправити  до 14.02 на електронну адресу:

1. Прочитайте, випишіть слова, у яких відбулося спрощення, у дужках зазначте, від яких слів вони утворились.
Мила нам душа правдива, совісна, трудяща. (Д. Білоус) Не вір облесним, стережися злюк. (І. Франко) Щасливому щастя. (Нар. творч.) Вчитися ніколи не пізно. (Нар. творч.) Буде й на нашому тижні свято. (Нар. творч.) Шістнадцять месників-героїв звитяжно витримали бій… (М. Тарновський) Праця корисніша за будь-які ліки. (Нар. творч.)

2. Запишіть слова, підкресліть орфограму «Спрощення в групах приголосних».
Швидкісний, цілісний, пестливий, гігантський, студентський, проїзний, зап’ястний, хвастнути, страсний, шелесне, заздрісний, доблесний, болісний, баластний, компостний, масний, усний, 
обласний, вісник, тижневик.

3. Спишіть речення, вставляючи, де потрібно, пропущені букви. Підкресліть орфограму «Спрощення в групах приголосних».
Розум і чес..ність — найкращі якості людини.  І віє пес..ливо із поля в розчинене синє вікно.  Чес..не діло роби сміло.  Блискавка блис..не — й камінь тріс..не.  Лечу, неначе та лелека, дивлюся радіс..но кругом.  Колодязь — дуб уже трухлявий, а тин — мов бік худий, кіс..лявий. Весна днем красна, а на хліб піс..на. 

4.   Поясніть значення фразеологізмів, підкресліть у словах орфограму «Спрощення в групах приголосних». Складіть із фразеологізмами речення.
— Без року тиждень.
 — Справляти сім неділь на тиждень.
 — Народитися під щасливою зіркою.
 — Триматися на чесному слові.

5.  Перекладіть словосполучення із російської мови українською. Підкресліть вивчену орфограму.
Счастливая мама, почётное звание, доблестный воин, шестнадцать лет, доброе сердце, насмешливый взгляд, скоростной поезд, перекрёстный огонь, туристский маршрут, гигантский айсберг.

6.Творче завдання.
Складіть усно речення з поданими словами, пам’ятаючи, що в них спрощення в групах приголосних на письмі не відбувається.
Журналістський, шістнадцять, туристський.



Комментариев нет:

Отправить комментарий